Usługa języka migowego
A A A

WOJCIECH BESZTERDA – Moje… fotografie

z serii NIE-ZNAJOMI

Studia z fotografii ukończył na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 1990 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek Rady Artystycznej ZPAF. Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych, tu i tam. Twórca i współorganizator wystaw, m.in.: „Wymiary czasu i przestrzeni”, 2013; „Anastazy B. Wiśniewski – Przystanek na żądanie”, 2015; „Ślad”, 2016. W 2015 ukazała się monograficzna publikacja „Anastazy B. Wiśniewski – Przystanek na żądanie”, której Beszterda jest współautorem, wspólnie z Leopoldem Duszką-Kołczem i Witoldem Kanickim. Mieszka i pracuje w Pile. Od 2003 roku prowadzi Galerię w pilskim Muzeum Stanisława Staszica.

Wojciech Beszterda, wystawa fotografii w Galerii Test Warszawa 2016 rokz serii Spadek

       Mimo oczywistych refleksji, jakie wywołują ostatnie prace Wojciecha Beszterdy, warto wczytać się w nie głębiej, wejść pod powierzchnię obrazów, by zobaczyć, że jest to szczególna opowieść o swoistej nijakości naszej egzystencji. Odbija się w nas to, co było, pojawiają się powidoki, nie wiadomo skąd pochodzące, zapożyczamy od innych, nie zawsze świadomie. Wchłaniamy, nie zastanawiając się, co nam to daje, czy warto z tego korzystać. Beszterda uzmysławia nam wpływ nierozpoznanych impulsów na nasze życie, ale przede wszystkim namawia, byśmy starali się panować nad tym, co do nas dociera, by wybierać tylko to, co nas buduje. Byśmy bardziej świadomie decydowali o własnym życiu, czyniąc je ciekawym i twórczym, po którym pozostanie coś więcej niż coraz bardziej wypłukiwany przez deszcz, rozsypujący się portret.

 Andrzej Zygmuntowicz
fragment tekstu O obrazach pamięci Wojciecha Beszterdy
(z katalogu towarzyszącego wystawie)

Wojciech Beszterda, wystawa fotografii w Galerii Test Warszawa 2016 rok Wojciech Beszterda, wystawa fotografii w Galerii Test Warszawa 2016 rok

z serii Notatki…

do góry