Usługa języka migowego
A A A

NAJLEPSZE DYPLOMY ASP 2013

 

19 lipca w Gdańsku została otwarta wystawa Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2013. Jest to już 5. edycja ogólnopolskiego przeglądu promującego młodych artystów – tegorocznych absolwentów kierunków artystycznych Akademii w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Z tą kulturalną inicjatywą wystąpiła Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i to ona, we współpracy z Gdańską Galerią Miejską, organizuje kolejne konfrontacje młodych artystów. Patronat nad wydarzeniem, podobnie jak w poprzednich latach, objęła Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP.

Prof. Ludmiła Ostrogórska, rektor gdańskiej ASP powiedziała przed rozpoczęciem obecnej edycji: Tak, jak w poprzednich latach mamy nadzieję na rozkwit talentu i energii, na ujawnienie potencjału twórczego najmłodszego pokolenia artystów. Pamiętajmy, że już wkrótce to oni będą decydować o kształcie najnowszej polskiej sztuki.

Wystawa ma charakter konkursu, a jury przyznaje nagrodę główną, którą jest Nagroda Rektorów Akademii Sztuk Pięknych, a także nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

W tegorocznej edycji nagrody otrzymali:

Nagrodę Rektorów
Patrycja Sprada – ASP Łódź
za pracę malarską Krzesło – siedem określeń przedmiotu
(promotor: dr hab. Aleksandra Gieraga, prof. ASP).

Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Daniel Cybulski – ASP Gdańsk
za pracę malarską Autoreferencja
(promotor: prof. Jerzy Ostrogórski).

Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego
Agata Jankowiak
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
za rzeźbę-instalację Anatomia poruszania: Aleje / Wir / Trzęsawisko
(promotor: prof. Marcin Berdyszak).

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska
Łukasz Gierlak – ASP Wrocław
za pracę graficzną Agnozja twarzy
(promotor: prof. Paweł Frąckiewicz).

Jury przyznało także trzy Wyróżnienia Honorowe:
Agnieszce Piotrowskiej z ASP Katowice za pracę Plamy łóżkowe (promotor: dr Lesław Tetla),
Pawłowi Słocie z ASP Kraków za pracę Przestrzenie ujawnione (promotor: prof. Leszek Misiak) oraz
Natalii Warwas z ASP Gdańsk za pracę Deformacje
(promotor: prof. Katarzyna Józefowicz).

 

W Galerii Test pokazujemy prace trojga laureatów:

Patrycji Sprady

Wystawa Najlepsze Dyplomy ASP 2013 roku w Galerii Test, Warszawa autorka Patrycja Sprada. Na zdjęciu pracy widać kształt przypominający krzesło. Krzesło jest narysowane grubym konturem w kolorze szaro-granatowym. Krzesło ma elipsoidalne oparcie. Lewy bok krzesła jest niedomalowany. Tło jest błękitne i białe.      Wystawa Najleprze Dyplomy ASP 2013 roku w Galerii Test, Warszawa, autorka Patrycja Sprada. Na zdjęciu widać fragment krzesła. Widać fragment oparcia oraz siedzenia. Krzesło jest w kolorze jasnoniebieskim. Tło jest ciemnogranatowe.

 

Daniela Cybulskiego

Wystawa Najleprze Dyplomy ASP 2013 roku w Galerii Test, Warszawa, autor Daniel Cybulski. Obraz jest abstrakcyjny i monochromatyczny. Większość obrazu jest jasnoszara i ma delikatną fakturę, która przypomina ociekającą, gęstą farbę. Obszar przy ramach obrazu jest ciemny, o rozmytych konturach.       Wystawa Najleprze Dyplomy ASP 2013 roku w Galerii Test, Warszawa, autor Daniel Cybulski. Na zdjęciu pracy widać jasną kompozycję abstrakcyjną o delikatnej fakturze, która przypomina ociekającą zaprawę. Na jasnym tle całości widać delikatne żółte kształty geometryczne. Kształty te są przy górnej i dolnej krawędzi.

 

Pawła Słoty

Wystawa Najleprze Dyplomy ASP 2013 roku w Galerii Test, Warszawa, autor Paweł Słota. Na zdjęciu widać rozmyte poziome pasy w kolorach czarnym (na dole), czerwonym, pomarańczowym i białym. Środkowy pas przypomina rozmyte szyby z odbijającymi się w nich elementami krajobrazu miejskiego.      Wystawa Najleprze Dyplomy ASP 2013 roku w Galerii Test, Warszawa, autor Paweł Słota. Zdjęcie przedstawia fragment ulicy w mieście. Kontury całości są miękkie i często rozmyte. Widać porę nocną. Na pierwszym planie na dole widać fragmenty samochodów. Na drugim planie widać zabudowania miejskie, okna, drzwi, podświetlone szyldy.

 

do góry