NA MIEJSCU Jan Knothe, Marszałkowska 1951
24 czerwca 2025, godz. 18:30 | Galeria Test
W ramach tegorocznej edycji Festiwalu MDM Fundacja Centrum Architektury oraz Galeria Test zapraszają na wyjątkowe wydarzenie poświęcone postaci Jana Knothe – architekta, urbanisty, grafika i pisarza, jednego z głównych autorów koncepcji Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM), ikony powojennej odbudowy Warszawy. Spotkanie pod hasłem „Na miejscu. Jan Knothe, Marszałkowska 1951” odbędzie się we wtorek 24 czerwca 2025 roku o godz. 18:30 i towarzyszyć mu będzie prezentacja rysunków autora, pochodzących z kolekcji prywatnej.
Jan Knothe był nie tylko architektem, ale również jednym z najciekawszych twórców kultury wizualnej lat powojennych. Jego projekty, publikacje i ilustracje odegrały istotną rolę w kształtowaniu języka odbudowywanej stolicy. Wśród wielu jego dokonań szczególne miejsce zajmuje koncepcja MDM-u – wielkomiejskiej przestrzeni mieszkalno-reprezentacyjnej, zrealizowanej na przełomie lat 40. i 50. XX wieku jako symbol „nowego życia” w socjalistycznej Polsce. To właśnie tę przestrzeń – Marszałkowską 1951 – bierzemy na warsztat jako miejsce spotkania z historią miasta, jego wyobrażoną przyszłością i realnym dziedzictwem.
- Screenshot
W rozmowie poświęconej dorobkowi Jana Knothego i znaczeniu MDM-u w powojennej narracji o Warszawie wezmą udział historyk i varsavianista Krzysztof Mordyński – autor książki MDM. Marszałkowska dzielnica marzeń oraz dr Andrzej Skalimowski – badacz dziejów urbanistyki i architektury PRL. Gościem honorowym wieczoru będzie Paweł Tadeusz Knothe, syn artysty i kustosz rodzinnego archiwum, który podzieli się osobistymi wspomnieniami i refleksjami o spuściźnie ojca. Spotkanie poprowadzi Anna Wrońska – kuratorka i współorganizatorka wydarzenia z ramienia Festiwalu MDM.
Wieczór w Galerii Test będzie nie tylko okazją do rozmowy o architekturze i historii, ale także do obejrzenia oryginalnych rysunków Jana Knothego, które ukazują jego niezwykły warsztat, wyobraźnię przestrzenną oraz specyficzny styl operujący skrótem, rytmem i symbolem. Wybrane prace przypominają o roli, jaką odgrywała wizualna narracja w budowaniu tożsamości nowej Warszawy – miasta idealnego, projektowanego z pasją i wiarą w siłę modernizacji.
Rozmowa zostanie przetłumaczona na polski język migowy.
Pokaz czynny będzie do 27 czerwca 2025 roku w godzinach otwarcia Galerii Test:
wtorek–piątek: 12:00–18:00
środa: 14:00–18:00
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Centrum Architektury we współpracy z Mazowieckim Instytut Kultury.
Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu MDM.
Kuratorstwo: Anna Wrońska i Agnieszka Rasmus-Zgorzelska (Fundacja Centrum Architektury).