Usługa języka migowego
A A A

Kulisiewicz nieznany

 

Na rysunku widać portret młodego człowieka, prawdopodobnie mężczyzny. Rysunek jest konturowy. Postać patrzy na widza. Oczy są szeroko rozstawione, postać jest ubrana w koszulę z kołnierzykiem.  Na twarzy widać powagę i delikatny uśmiech.

Tadeusz Kulisiewicz wybitny grafik i rysownik. Urodził się w 1899 roku w Kaliszu, zmarł  w 1988 roku w Warszawie. Studia artystyczne odbył w Państwowej Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu (1922–1923) i w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (1923–1929), w pracowniach profesorów Miłosza i Mieczysława Kotarbińskich oraz Władysława Skoczylasa. Od 1926 należał do Stowarzyszenia Artystów Grafików „Ryt”. W latach 1933-1939 prowadził kursy rysunku w warszawskiej ASP w pracowni Mieczysława Kotarbińskiego. Od 1946 roku był profesorem Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. W 1955 roku został członkiem-korespondentem Akademii Sztuki w Berlinie, a w 1965 roku otrzymał honorowe członkostwo Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Indywidualne wystawy prac artysty prezentowane były w licznych krajach Europy, Azji i obu Ameryk.

Na zdjęciu jest czarno-biały rysunek. Na pierwszym planie jest owalny kształt, który przypomina leżącą w poziomie kroplę. Kształt ma czarno-białe wzory o nieregularnych, kanciastych kształtach. Pod kształtem jest inny mniejszy kształt, który jest czarny i przypomina oko. W tle są nieregularne plamy w różnych odcieniach szarości..

Tadeusz Kulisiewicz powiedział: „W całej mojej twórczości zawsze mi chodziło o człowieka i jego otoczenie. Czy były to przedwojenne cykle drzeworytów o ludziach gór, czy rysunki z moich podróży (…), czy przepiękny, urzekający teatr Brechta – zawsze widziałem człowieka…”

Na obrazku widać czarno-biały pejzaż na jasnożółtej kartce. Na pierwszym planie widać drzewa i drogę. Drzewa przypominają świerki. Na drugim planie widać miasteczko na wzgórzu.

Na rysunku widać portret młodej kobiety. Rysunek jest wykonany miękkim ołówkiem na żółtej kartce. Kobieta ma smukłą twarz i duże oczy. Kobieta ma rozpuszczone, przylegające do twarzy oczy.

 

do góry