Usługa języka migowego
A A A

KIERUNKI – wystawa prac absolwentek Pracowni Tkaniny Artystycznej Profesor Doroty Grynczel

Od 20 kwietnia do 25 maja 2023, wernisaż 19 kwietnia godz. 19:00

NOC MUZEÓW w Galerii Test, godz. 18.00-00.00

Kurator Wystawy Norbert Zawisza

Artystki biorące udział w wystawie:

Na zdjęciu postać Profesor Doroty Grynczel, która stoi na tle okna i zasłaniając twarz trzyma swoją ażurową tkaninę która, że względu na rozmiar spływa po podłodze. Tkanina jest w czerniach a cała postać prześwituje.

Prof. Dorota Grynczel (w rękach trzyma swoją prace)

Prof. Dorota Grynczel (1950-2018)

Chang Bui

Anna Hlebowicz

Monika Janowska

Anna Jędrzejec

Joanna Kania

Justyna Kisielewicz

Urszula Łojko-Smogorzewska

Agata di Masternak 

Anna Sołtysiak

Magdalena Szilke

Dorota Wójcik

Weronika Zasada-Stańska

 
Na zdjęciu, czarny gobelin w nawiązujący do makatki. Wisi na miedzianej rurce, czarna poszafana forma nawiązuje do litery U

Anna Hlebowicz

Inspiracja

Inspiracją do stworzenia wydarzenia artystycznego (wystawy, wydawnictwa katalogowego i zorganizowania spotkania z artystkami) stały się twórczość, warsztat artystyczny, osobowość pedagogiczna Profesor Doroty Grynczel, a także atmosfera, program edukacyjny i aktywności związane z tkaniną w Pracowni Tkaniny Artystycznej warszawskiej ASP. Dorota Grynczel była znakomitą malarką, artystką zajmującą się tkaniną unikatową, a także wieloletnim zasłużonym pedagogiem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dziekanem Wydziału Malarstwa w latach 2012–2016. Była pierwszą w historii Wydziału Malarstwa osobą, która ukończyła studia ze specjalizacją w dyscyplinie tkanina. Od 1977 r. pracowała na macierzystej uczelni w Katedrze Tkaniny Wydziału Malarstwa, od 2002 r jako Prowadząca, wiele razy otrzymując nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, artystycznej i społecznej.

 

Jak podkreślają artystki biorące udział w wystawie Kierunki, Profesor Grynczel budziła podziw nie tylko oryginalną twórczością i konsekwencją w realizacji swej drogi twórczej opartej na wyrażaniu intymnego świata wzruszeń językiem geometrii, ale była dla nich przede wszystkim dobrym człowiekiem, myślała o studentach, starała się pomagać nie tylko w kwestiach artystycznych, przez co odegrała decydującą rolę w powstaniu wspólnoty twórczej i wielu trwałych, inspirujących przyjaźni w Pracowni.

Czrno biały batik na papierze. w czarnej ramie.

Chang Bui

Dwanaście artystek mieszkających i pracujących w różnych miejscach świata, pragnęłoby pokazać siłę tkaniny jako kierunku w sztuce, który zasługuje na samoistną uwagę, docenienie, popularyzację i zrozumienie, a także mocniejsze zakorzenienie w powszechnej świadomości. Przez różnorodność tematów i technologii stosowanej w tkaninie pokażą jej wszechstronność i różnorodny zakres.

 

 

 

na zdjęciu biała tkanina na której namalowane są  w różnej formie plamy w odcieniach szarości  i różnych formach w równych 5 rzędach.

Anna Jędrzejec

Ta wystawa powstała dzięki dotacji FUNDUSZU POPIERANIA TWÓRCZOŚCI:

Logo czarnobiałe ZAIKS sprzyjamy wyobraźni
 
 

NOC MUZEÓW

Podczas Nocy Muzeów w Galerii Test będzie można obejrzeć wystawę „Kierunki” oraz spotkać się z biorącymi w niej udział artystkami, tworzącymi obecnie w różnych stronach świata. W czasie prezentacji szerokiej publiczności najciekawszych dokonań absolwentek Pracowni Tkaniny Artystycznej będzie możliwość wymiany doświadczeń, ciepłych wspomnień i przeprowadzenia swobodnych, inspirujących rozmów. Podczas spotkania w Noc Muzeów odbędzie się promocja katalogu do wystawy. Wydawnictwo to stanowi cenną syntezę prezentującą prace mające nowatorski rys i wkład w rozwój dziedziny sztuki, jaką jest tkanina, z położeniem nacisku na indywidualizm, wielowątkowość i interdyscyplinarność warsztatu artystycznego.

W sobotę 13 maja w godz. 18.00 – 00.00 w Noc Muzeów w Galerii Test można obejrzeć nie tylko wystawę „Kierunki” (wernisaż 19.05, kurator: Norbert Zawisza), ale także wykreować własny świat w tkackim medium, poobserwować z bliska dzieła tkackie oraz znaleźć inspiracje dla siebie podczas swobodnych, osobistych rozmów z artystkami. Serdecznie zapraszamy na ten wieczór ciepłych wspomnień i rozmów o percepcji i historii tkaniny oraz kierunkach rozwoju i korespondencji z innymi dziedzinami sztuki.

Szczególną atrakcją Nocy Muzeów w Galerii Test będzie wspólne tkanie z artystkami i możliwość stworzenia własnej unikatowej pracy. Wszystko to choć trochę przybliży klimat Pracowni Tkaniny Artystycznej na warszawskiej ASP prowadzonej przez panią D. Grynczel. Inspiracją do stworzenia wydarzenia artystycznego „Kierunki” stała się właśnie osobowość Pani Doroty – serdecznej, pracowitej, skromnej i konsekwentnej Artystki, która do studentów podchodziła       w sposób indywidualny, wyjątkowo umiejętnie ukierunkowując ich poszukiwania w stronę wyrażania subtelności i zakamarków własnego wnętrza poprzez sztukę.

Wystawa „Kierunki” to gest wdzięczności wobec Pani Doroty Grynczel za jej wysiłek pedagogiczny i wielki wkład w rozwój artystyczny studentów, jak również okazja do integracji środowiska absolwentów Pracowni Tkaniny Artystycznej oraz wydarzenie mające na celu popularyzację szerszej publiczności sztuki tkaniny w najróżniejszych odsłonach treściowych i formalnych.

Wieczór atrakcji dopełni premiera katalogu do wystawy.

do góry