Usługa języka migowego
A A A

EWA ZAWADZKA – ANNA JĘDRZEJEC

„Wystawa profesor Ewy Zawadzkiej i doktor Anny Jędrzejec pod wspólnym tytułem sufficit unum lumen in tenebris to pokaz cyklu obrazów w technice olejnej oraz cyklu czarno-białych fotografii. Co łączy obie Panie? Połączył je wspólny temat (światło i cień) przedstawiony w zupełnie różnych technikach.”

prof. Elżbieta Banecka

 

Ewa Zawadzka

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Wiele lat zajmowała się grafiką i rysunkiem. Zdobyła mocną pozycję w tych dziedzinach sztuki, biorąc udział w znaczących wystawach grafiki na świecie i otrzymując wiele nagród. Była członkiem rady programowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, kuratorem Triennale Grafiki Polskiej oraz polskim kuratorem na biennale grafiki w Ljubljanie i Miskolcu. Pisała o grafice oraz brała udział w konferencjach i międzynarodowych spotkaniach graficznych (Kanada, Węgry, Słowenia i Francja).

Od 2002 r. jej twórczość zagarnęło malarstwo pozwalające na większy format, budowanie struktur, podkreślenie siły i monumentalności formy. Od początku związana była z fotografią, która była inspiracją jej twórczości, a od 2012 r. fotografia stała się ważną, samodzielną formą wypowiedzi artystycznej.

 

  

 

Ewa Zawadzka jest autorką wystaw indywidualnych, brała też udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w wielu znaczących kolekcjach sztuki na świecie.

Jest członkiem Rady Programowej Ars Cameralis, Katowice; Rady Programowej Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Sosnowiec; Związku Polskich Artystów Plastyków, Kraków; Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, Katowice. Obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię Działań Multigraficznych.

 

Anna Jędrzejec

Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, tam też uzyskała tytuł magistra na Wydziale Grafiki (2010). Dyplom zrealizowała w Pracowni Ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego, tworząc autorską książkę dla dzieci. Aneks do dyplomu stworzyła w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Doroty Grynczel na Wydziale Malarstwa, w technice batiku. W 2018 roku zdobyła tytuł doktora sztuk w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Artystycznym ASP w Katowicach.

  

Pracuje zawodowo jako grafik, tworząc książki, albumy, katalogi, plakaty, zaproszenia, okładki i layouty dla warszawskiej ASP, Państwowego Instytutu Wydawniczego, Wydawnictwa RYTM, Wydawnictwa Oficyna Foksal, Wydawnictwa RM i Eremis. Tworzy ilustracje do książek i gier planszowych. W ramach twórczości zajmuje się batikiem, tkaniną artystyczną, grafiką warsztatową i projektową oraz fotografią.

Obecnie jest adiunktem w Pracowni Rysunku i Koloru prof. Elżbiety Baneckiej na Wydziale Scenografii macierzystej uczelni. Współpracowała też z innymi ośrodkami edukacyjnymi i artystycznymi, takimi jak Sztukarnia – Centrum Artystyczne, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jabłonnie, oraz Polska Akademia Nauk, Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie. Dla potrzeb studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, gdzie prowadzi zajęcia od 2017 roku, stworzyła autorski program nauczania typografii i liternictwa Obraz i litera.

 

 

 

do góry