Usługa języka migowego
A A A

Shigeki Tomura i laureaci 15. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2014

 

Shigeki Tomura grafika 1 2000 rok

Shigeki Tomura urodził się w 1951 roku w Japonii w prefekturze Aomori. W latach 1970-1976 studiował rysunek i grafikę na Uniwersytecie w Iwate. Mieszka i pracuje w Morioce. Twórczość artysty cieszy się uznaniem zarówno w Japonii, jak i poza jej granicami. Brał udział w konkursach, m.in. w Hiszpanii, Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Korei, Macedonii, Słowenii, Kanadzie. Zdobył wiele prestiżowych nagród, jest 5-krotnym laureatem Medalu Honorowego Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź (1989, 1991, 1999, 2008 i 2011).

Prace prezentowane na wystawie to kolekcja 46 miniatur graficznych stworzonych przez Artystę w technikach akwaforty i suchorytu (tak zwanej suchej igły), co nadaje odbitkom swobodny, rysunkowy charakter, pozwala uzyskać efekt szkicu ołówkowego. Tematem prac są pejzaże, z których emanuje ponadczasowy spokój i piękno, wynikające z czystej natury oraz harmonii światła i cienia.
Adriana Michalska w tekście o wystawie Drzewo napisała: „Artysta daje odbiorcy możliwość wejścia w przestrzeń cichej kontemplacji, będącej formą odpoczynku, okazją do refleksji, która jest przecież istotą sztuki. Pogodne krajobrazy przedstawiają naturalny świat, nieskrępowany przez rozwój człowieka, który w przyrodzie jest nicością wobec nieskończoności, wszystkim wobec nicości, ośrodkiem między niczym a wszystkim – jak mówi Blaise Pascal. Aksamitne, miękkie linie krajobrazów odbitych na papierze, dają poczucie lekkości i harmonii, skupiony odbiorca z pewnością usłyszy szelest wiatru, szept roztapianego śniegu, pierwsze krople deszczu na liściach. Shigeki Tomura pozwala widzowi rozpoznać i docenić poetyckie momenty w normalnym, prozaicznym kontekście codziennego życia, daje mu doznać uczucia zachwytu pięknem otaczającego świata.”

 

Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2014 to wystawa prezentująca twórczość graficzną współczesnych artystów z kilkudziesięciu krajów świata. Jest jedną z najstarszych imprez cyklicznych, poświęconych tej dyscyplinie sztuki. O wyjątkowym charakterze i międzynarodowym uznaniu projektu świadczy fakt, iż na ogłoszony w roku 2013 konkurs wpłynęły grafiki 752 artystów ze wszystkich niemal kontynentów.
Elżbieta Fuchs, Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – kurator wystawy napisała: „Podobnie jak podczas poprzednich edycji, tak i tym razem twórcy przesłali miniatury z ostatnich trzech lat, bądź w przypadku uczestnictwa po raz pierwszy w Triennale, prace uznane przez nich samych za najcenniejsze. Niejednokrotnie inspirowane tradycją sztuki awangardowej, m.in. ekspresjonizmem, surrealizmem czy abstrakcją geometryczną, a niekiedy odzwierciedlające wyjątkowość kultur oraz historii poszczególnych krajów. Podczas 15. edycji Triennale przedstawione będą prace artystów biorących udział w wystawie niemalże od pierwszej edycji w roku 1979, jak i tych debiutujących. Szczególnie wśród reprezentantów najmłodszego pokolenia artystów można obserwować poszukiwania nowych rozwiązań technicznych i eksperymenty z łączeniem różnych technik grafiki warsztatowej.
Grafika warsztatowa przyciąga twórców, którzy potrafią poddawać materię płyty graficznej przekształceniu w obraz utrwalający zaobserwowane piękno, ale potrafią także tworzyć przeczucie piękna w sensie metafizycznym. Miniatura graficzna, tak mało spektakularna w swojej skali, jest formą wypowiedzi, w którą artysta wpisuje całe swoje doświadczenie.”

752 artystów z 62 krajów nadesłało 2595 prac. Jury zakwalifikowało 881 grafik 349 artystów z 49 krajów.

 

do góry