Usługa języka migowego
A A A

8. Międzynarodowe Biennale Miniatury

 

Wystawa pokonkursowa 8. Międzynarodowego Biennale Miniatury z Częstochowy

8. Międzynarodowe Biennale Miniatury Częstochowa 2014 rok wystawa w Galerii Test Warszawa

 

Międzynarodowe Biennale Miniatury to projekt plastyczny o charakterze konkursowym, organizowany co dwa lata od 2000 roku i skierowany do twórców profesjonalnych oraz studentów lat dyplomowych uczelni artystycznych. Konkurs odbywa się w czterech dyscyplinach: malarstwo, rysunek, grafika i fotografia. Maksymalny format nadsyłanych prac to 10 x 10 cm. Pokonkursowa ekspozycja, po prezentacji w Galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, rozpoczyna podróż po galeriach polskich i zagranicznych (2014 rok – Warszawa, Piła; 2015 rok – Kraków, Rzeszów, Tarnów, Wrocław, Pforzheim w Niemczech i czeska Praga). Od 20 listopada do 11 grudnia 2014 roku tę jedyną tego typu ekspozycję w Polsce, stwarzającą niepowtarzalną okazję do spotkania z twórczością w skali mikro, można obejrzeć w Galerii Test.

Wystawa jest ogromna – jury konkursowe wybrało na nią aż 267 miniatur 234 autorów. W sumie na ósmą edycję konkursu nadesłano ogółem 783 prace 279 autorów z 21 krajów świata. Do współorganizacji 8. Biennale włączyli się nowi partnerzy: HSC Huta Częstochowa – fundator I nagrody oraz Akademia im. Jana Długosza – fundatorka nagrody pozaregulaminowej. Prace nadesłane na konkurs oceniało w tym roku jury, w którego skład weszli: prof. Apoloniusz Węgłowski (ASP Warszawa) przewodniczący, Irmina Dubaniowska-Kutek (Warszawa), prof. Jolanta Jastrząb (ASP w Katowicach) oraz prof. Grzegorz Banaszkiewicz (AJD w Częstochowie). Skład jury zmienia się w każdej edycji, co, jak podkreśla Justyna Warwas – komisarz wystawy, jest niewątpliwą zaletą konkursu.
Robert Sękiewicz, obok Justyny Warwas współkomisarz 8. Biennale, mówi: „Po raz pierwszy na wystawie będziemy mieć tak dużo prac, jak również tyle nagród przyznanych przez jurorów. To świadectwo bardzo wysokiego poziomu tegorocznej edycji. Uczestnicząc w ocenie widziałem, że czasem wnikliwego przyjrzenia się wymagało rozszyfrowanie w jakiej technice wykonana jest dana miniatura. Pojawiło się bowiem sporo prawdziwie nowatorskich poszukiwań.”

Grand Prix 8. Międzynarodowego Biennale Miniatury fundowane przez Prezydenta Miasta Częstochowy otrzymała

Biennale Miniatury Częstochowa 2014 rok GRAND PRIX Elzbieta Radzikowska wystawa w Galerii Test 10x10 cm

I nagroda ex aequo:

– Andrzej Desperak z Częstochowy za pracę Zapis przestrzeni, (rysunek grafit)

– Katarzyna Makieła-Organisty z Krakowa za zestaw dwóch prac (temp. żółtkowa na papierze)

 

II Nagroda ex aequo:

– Paulina Poczęta z Chruszczobrodu za zestaw trzech prac (rysunek ołówkiem)

– Barbara Lis-Romańczukowa z Olsztyna za zestaw trzech prac (balir)

 

III Nagroda ex aequo:

– Michał Jan Wielowiejski z Warszawy za zestaw dwóch prac (rysunek ołówkiem)

– Paulina Szymczyk z Krakowa za zestaw dwóch prac (rysunek)

 

Biennale Miniatury Częstochowa 2014 rok Nagroda Dziekana Wydziału Sztuki AJD Marzena RAKONIEWSKA wystawa w Galerii Test 10x10 cm

– Marzena Rakoniewska z Gierałtowic za zestaw dwóch prac: Pracownia, W drodze.

Jury przyznało także 13 wyróżnień honorowych. Otrzymali je: Elżbieta Banecka (Warszawa), Anna M. Bergman (Finlandia), Marcin Bielski (Warszawa), Adam Brejczak (Dania), Agata Czeremuszkin-Chrut (Warszawa), Agnieszka Jankowska (Lublin), Baiba Kalna (Łotwa), Klaudia Kaczmarek (Knurów), Zofia Kawalec-Łuszczewska (Piła), Lucienne Smagala (Francja), Marcin Szymielewicz (Brodnica), Zdzisław Wiatr (Radomsko), Burhan Yilmaz (Turcja).

 

do góry